1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Gelişim

Abilify Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Abilify Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?
+ - 0

Abilify; içerisinde aripiprazol etkin maddesi içeren dikdörtgen şeklinde olan antipsikotik ilaç grubuna dahil tablettir. Belirtilere göre hastayı psikiyatri uzmanına yönlendiren psikolog aynı zamanda psikoterapiye devam etmektedir. Hasta aynı zamanda  bu ilacın kullanımıyla birlikte  tedavisine online psikolog ve online psikiyatri desteği alarak devam edebilmektedir.

Abilify Ne İçin Kullanılır?

Abilify genellikle 13-17 yaş ergenlerde ve yetişkinlerde oluşan psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda depresyon hastalarının tedaviye cevap vermemesi durumunda psikiyatrist bu ilacın kullanımını faydalı bulmaktadır. 6-17 yaşında olan çocuk ve ergenlerde otistik bozukluk ile ilişkili olan semptomları kontrol altına almak amacıyla tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Abilify Nasıl Kullanılır?

Öncelikle belirtilmesi gereken en önmeli nokta Abilify kullanırken her zaman için psikiyatri uzmanınızın kontrolünde ve onun talimatlarına uygun kullanmanız gerektiğidir. Genel olarak bakıldığında yetişkinler için başlangıç dozu için 15 mg yeterli olacaktır ancak başvurduğunuz psikiyatrist tedavinize uygun olarak dozu ayarlayabilir. 13-17 yaş aralığında olan çocuk ve ergenlerde ise daha düşük bir dozla başlanılması (günlük 10 mg) daha sonra yavaş yavaş arttırılması gerekmektedir. Majör depresif hastaların tedavisinde antidepresana ek olarak verildiyse eğer dozun miktarı 5 mg olması gerekmektedir. Hastaların ilacı her gün aynı saatler de almaya dikkat etmesi  tedavinin sürecini olumlu etkileyerek kısaltmaktadır. Tabletlerin yeterli miktarda su ile yemekten önce veya sonra alınması önerilmektedir.  Hasta kendini iyi hissetmese bile kendi kendine ilaç tedavisine son vermemelidir. Bu tarz olası durumlarda hasta  başvurduğu psikiyatri merkezine başvurmalı ve doktorunun söylediklerine  göre hareket etmelidir. Abilify kullanımı 6 yaş ve altı çocuklar için  etkililiği veya güvenirliği test edilmediğinden dolayı kesinlikle önerilmemektedir. Yaşlılarda yani 65 yaş üstü hastalarda doz ayarlamasına gerek olmasa da düşük dozla başlanması tavsiye edilmektedir. Abilify herhangi bir özel durum kullanımı bulunmamaktadır bu yüzden karaciğer ve böbrek yetmezliğine sahip hastalarda doz ayarlanmasına gerek yoktur. Kullanılması gerekenden fazla kullanılır ya da eksik kullanılırsa günlük almanız doz miktarını kendiniz ayarlamamalı ve online psikiyatri desteği alarak psikiyatri uzmanınızı bilgilendirmelisiniz. Aynı şekilde ilacın kullanımı ile  ilgili kaygılarınız varsa online psikolog desteği almalı ve kaygılarınızı psikolog desteği ile azaltmalısınız.

Abilify Faydaları Nelerdir?

Abilify tablet genellikle uzman bir psikiyatrist eşliğinde   aşağıdaki semptomları kontrol altına almak için kullanılmaktadır. Bu ilaç aşağıda belirtilen semptomların kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla tercih edilmektedir.

 • Yetişkin veya ergen hastaların var olmayan şeyleri görme, hissetme veya duyma iddaları varsa,
 • Her olaya karşı aşırı şüpheci yaklaşıyorlarsa ve;  olağan veya yanlış  dışı inançlara sahiplerse,
 • Hastalar tutarsız konuşmalar ve davranışlar sergiliyorsa ya da duygusal durumları aşırı durgunsa,
 • Bazı hastalar aşırı derecede tutarsız ve sinirli hareketler gösterebilir, enerjileri çok yüksektir bu yüzden uyku ihtiyaçları normalden azdır.
 • Depresyon hastalarında antidepresan ile tedavi süreci ilerletilememişse,
 • 6-17 yaş arasında olan çocuk ve ergenlerin otistik bozukluk ile ilişkili agresif davranma, kendine zarar verme gibi durumlar karşısında da Abilify kullanılmaktadır.

Abilify Yan Etkileri Nelerdir?

Abilify tüm ilaçlarda olduğu gibi belirli yan etkilere sebep olabilmektedir. Tedaviye başlamadan önce başvurduğunuz  psikiyatrist olası yan etkilerle ilgili bilgi vermektedir.İlaç kullanımı sırasında aynı zamanda psikolog desteği almanız tedavi süreci açısından olumlu gelişmelere neden olmaktadır. Aşağıda olan yan etkilerden herhangi biriyle karşılaştığınız taktirde doktorunuza başvurmalı ve bu konuda bilgilendirilmelisiniz.

 • Hasta ilaç kullanımında sonra göğüs ağrısı yaşayabilmektedir.
 • Kalp atış hızı normalden hızlı olup çarpıntıya neden olabilmektedir.
 • Karaciğer veya pankreas iltihabına neden olabilir bu durumda en yakın hastaneye başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • Ellerde titreme veya el ve ayaklarda şişmeler meydana gelebilmektedir.
 • Hastada ağrılı ve uzun ereksiyon durumu yaşayabilir ya da adet düzensizlikleri meydana gelebilir.
 • Hastada gözlerde sararma veya ciltte sararmalar meydana gelebilir.
 • İlacın kullanımı iştah problemlerine yol açabilir bu yüzden kilo artışı veya kilo azalışına sebep olabilmektedir.
 • Sersemlik, huzursuzluk, kas ağrısı, aşırı terleme, bulantı veya kusma, kabızlık gibi sorunları hasta belirli dönem veya sürekli olarak yaşayabilir.
 • Aşırı sinirlilik, endişeli hissetme, ruhsal çökkünlük hali gibi yan etkilere de sebep olabilmektedir.

Abilify Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Abilify ilaç tedavisine nasıl başlanır?

Hastanın uzman bir psikolog yönlendirmesi veya direk başvurdukları psikiyatrist gözetimi ile birlikte başlanması gerekmektedir.

 • Abilify reçeteli mi?

Abilify normal reçete ile satın alınabilmektedir.

 • Abilify cinsel hayatı etkiler mi?

Abilify kullanımı bazı hastalarda olası yan etkilerden dolayı cinsel hayatı etkileyebilmektedir.

 • Abilify kilo aldırır mı ?

İlacın kullanımı ve oluşabilecek yan etkiler kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu yüzden bazı hastalarda kilo artışına sebep olurken bazı hastalarda kilo kaybına neden olabilmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap