1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji Eğitimleri

Aricept Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Aricept Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?
+ - 0

Aricept, 10 mg sarı renkli, yuvarlak şekilli bir ilaçtır. Her tablet içerisinde ilacın etken maddesi olan 10 mg donepezil hidroklorür içermektedir. Kutu içerisinde 28 ve 98 tabletlik ambalajlar halinde piyasaya sunulmuştur.

Psikologlar, Aricept reçete olarak yazamaz ve öneremez ama psikolog desteği alıyorsanız ilaç kullandığınızı hastanın söylemesi tedavi açısından olumlu olmaktadır. İlacı kullanan hasta, tedavisine ek olarak online psikolog desteğine başvurulabilir, psikolog ile ilerleyen tedavi sürecinde ilaç daha etkili olmaktadır. Hastada oluşan yan etkide hastanın online psikiyatrist veya çok ciddi bir yan etkide yakın bir hastanın acil biriminedanışması gereklidir.

Aricept ne için kullanılır?

Aricept, yalnızca erişkinler için kullanılmakta olan bir ilaçtır. Hafif veya orta şiddetli Alzheimer hastalığının tiplerinden biri olan Demans yani bunama semptomlarının tedavisinde kullanılır ve etken maddesi donepezil hidroklorür, asetilkolinesteraz inhibitörleri olarak isimlendirilen bir ilaç grubuna aittir.

Aricept nasıl kullanılır?

Psikiyatri hekiminiz size verdiği dozda Aricept almalısınız. Psikiyatrist talimatlarına dikkatle uymalısınız. Talimat verilen dozu aşmayınız. İlacı düzenli ve kesinlikle doktorunuzun söylediği şekilde almaya devam etmelisiniz. Bu şekilde ilacı kullanmanız halinde ilaçtan elde edilecek en iyi verimi almanızı sağlayacaktır ve yan etki riskini en aza indirmektedir. Doktorunuzun verdiğinden fazla gün ve doz Aricept almayınız. Psikiyatri hekimine sormadan aniden bırakmayınız. Hekiminiz nasıl ve ne zaman bırakacağınızı size söyleyecektir.

Aricept, tablet hastanın gece yatmadan önce alması gereklidir. Tedavinin başlangıcında gün içerisinde bir tablet ile hasta tedaviye başlar (5 mg). Hastanın kullanacağı ilaç dozu miktarı, tedavi süresine göre ve doktorun değerlendirmesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Hastanın tedaviye başlamasından 4 hafta sonra, doktor ilacın dozunu arttırarak ilacın 10 mg tablet formundan gün içerisinde bir tablet almasını önermektedir. Çoğunlukla önerilen en yüksek doz her gece bir tablet olacak şekilde 10 mg’lık tablet formudur.

Aricept faydaları?

Aricept, etken maddesi Donepezil’dir. Donepezil, Alzheimer hastalığının tedavisi için kullanılmaktadır. Alzheimer hastalığı, ilerleyici nöronal bağlantılarının yıkımına veya bozulmasına sebebiyet verir bu durum hem hafıza süreçlerini hem de çok sayıda günlük hayatının idamesini, muhakeme etme, öğrenme, iletişim gerçekleştirme becerisini etkiler. Ayrıca bu ilaç, hafızayı, iletişimi mümkün kılan yetenekleri ile birlikte duygusal düzen ve kişiliğin de etkilendiği belirli bunama türlerinin tedavisi için de kullanılabilir. Aynı zamanda Donepezilin Alzheimer hastalığının gidişatını değiştirdiğine dair henüz bir bilgi verilmemiştir. Bu ilacın verilmesi hafif ila orta tipli bunamalar için önerilmektedir. Fakat herhangi bir durumla karşılaşan hasta, ilacın yan etkilerine eşlik eden psikolog tedavisinin yanı sıra incelemelere ve sürekli hekim takibine tabi tutulmalıdır. Fakat ilaç Alzheimer’ı asla iyileştirmez; etkilerinin ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla üretilmiştir. Bu, hastalığın seyrinin çok yavaşta olsa devam edeceği anlamına gelmektedir.

Bu rahatsızlıklara sahip olan hastaların ilaç tedavisine ek psikolog ve ya online psikolog desteği de almaları tedavide iyileşme süresini ve hızını arttırmaktadır. Aricept tek başına yeterli gelmemektedir psikiyatrist gözetiminde ve online psikolog desteğialarak tedavi sürecine başlanması hastalığın gidişatında büyük ilerlemeler göstermektedir. Hastanın tedavi süreci için psikolog ve psikiyatri uzmanları ile görüşme durumunda olmak tedavinin ilerlemesi büyük gelişme taşımaktadır.

Aricept yan etkileri?

Tüm ilaçlarda da olduğu gibi, Aricept etken maddelere duyarlı olan kişiler için yan etkiler oluşturabilir. Olası yan etkilerin çoğunluğu hafif ve orta şiddette gözükür. Genellikle yan etkiler birkaç günlük tedavi sonrasında yok olur.

Ciddi olmayan yan etkiler; bulantı veya kusma, mide rahatsızlıkları, ishal, iştahsızlık ve buna bağlı kilo verme, idrar miktarında artış, kaslara giren şiddetli kramplar, eklem ağrısı, yorgunluk ve bitkinlik hissi. Uyku problemleri, baş ağrısı ve dönmesi. Sinirli ruh hali veya depresif duygudurum belirtileri, bilinçte bulanıklıklar, ruh halinde dalgalanma tarzında değişiklikler. Deride şiddetli kızarıklık, kabartı ve kaşıntı gibi ciltte değişiklikler.  

Ciddi yan etkiler; bu yan etkiler daha hızlı bir şekilde tespit edilmesi ve derhal tedavi edilmesi gereken ciddi yan etkilerdir. Halüsinasyonlar, bayılmalar, yavaş kalp ritmi veya kalp atışında hızlanma, göğüste ağrı, solunum problemleri. Normalden koyu dışkı, dışkıda kan, kahveye benzer renkte kan kusma. Ağrılı idrara çıkma, belde ağrı, ateşin yükselmesi, nöbetler, belirgin bir sebep olmaksızın renk değişikliği veya deride morarma.

Aricept hakkında Sık Sorulan Sorular

  • Aricept fazla doz kullanılırsa ne olur?

Hasta kullanması gerekenden fazla kullandıysa hemen doktorunuza danışmalısınız. Aşırı doz yan etkileri şu şekildedir, mide bulantısı ve kusma, salyada artış, fazla terleme, yavaşlayan kalp ritmi, düşük kan basıncı, solunumda problemler, bilinç bulanıklığı ve havaledir.

  • Aricept hamileler kullanabilir mi?

Etken maddenin anne sütüne geçip geçmediğinin bilinmediğinden ötürü emziren annelerin kullanmaması önerilir. Eğer hamileyseniz veya kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bu durumu bildirmelisiniz.

  • Aricept diğer ilaçlarla kullanılır mı?

Reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilacı aricept tedavinize başlama sırasında kullanıyorsanız veya yakın zamanda kullandıysanız doktorunuza bu ilaçlar hakkında bilgi vermelisiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap