İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Psikoterapi

Ativan Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Ativan Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?
+ - 0

Ativan içerisinde etkin maddesi lorazepam olan ve her tablette 1mg içeren, 20 tabletlik kutularda piyasaya sunulmaktadır. Psikiyatri uzmanı tarafından belirli ruhsal bozuklukların tedavisi için kullanılmaktadır.

Ativan Ne İçin Kullanılır?

Ativan; kaygı belirtileri ya da depresyona eşlik eden kaygının tedavisi için kullanılmaktadır. Kaygı ve günlük strese benzer gerginlik durumunda, anksiyolitik tedaviye genellikle ihtiyaç duyulmamaktadır.  Bu koşullarda, kaygı ilaçsız bir tedaviye yanıt vermiyorsa yani psikolog desteği yetersiz geliyorsa ve aynı zamanda hastanın dayanamayacağı kadar şiddetli ise, kısa süreli Ativan kullanımı önerilmektedir. Psikotik bozuklukları takip eden ağır depresyon ve kaygı durumunda kaygı tedavisi gerekiyorsa psikiyatrist kontrolünde ilaca başlanılmaktadır. Ativan aynı zamanda; ameliyat öncesi sakinleştirici ilaç olarak ve  hastanın tedavisine bağlı mide bulantısı ve kusmanın önlenmesi, belirtilere yönelik tedavi

için standart kaygıyı gidermek amaçlı ilaçlarla tedaviye ilave olarak kullanılabilir.

Ativan Nasıl Kullanılır?

Ativan kullanımı sırasında emin olamadığınız durumlarda mutlaka başvurduğunuz psikiyatri uzmanı ile iletişim halinde olmalısınız. İletişimin kolaylığı ve hemen ulaşabilmeniz açısından online psikiyatri hizmetinden yaralanabilirsiniz. Genellikle psikiyatrist en düşük dozla ilacın kullanımına başlar. İlacın kullanımı bırakılması psikiyatrist tarafından belirlenerek  yavaş yavaş ilerler ve tedavi süresi bırakmayla beraber 2-3 ayı geçmemektedir. Kaygı tedavisi için günde iki veya  üç kez 1 mg kullanılması önerilir. Ameliyat öncesi sakinleştirici amaçlı kullanımı ise 2-4 mg olarak belirlenmiştir. Kanser tedavisi için kemoterapiden önceki gece ve sonra 1mg olarak kullanılması önerilmektedir. Tabletler dilde kolayca eridiğinden suyla veya su kullanılmadan kullanılabilmektedir. Ativan tabletlerin 12 yaş altı çocuklarda kullanımı için yeterli veri olmadığından önerilmemektedir. Yaşlı ve güçsüz bireylerde en düşük doz ve kullanım sıklığı çok olmadan kullanılması önerilir. Özel durum kullanımına bakacak olursak hastanın karaciğer ve böbrek yetmezliği ya da solunum yolu bozukluğuna sahip olması durumunda düşük doz ve kullanım sıklığında psikiyatrist esnetme yapabilir.

Ativan Faydaları Nelerdir?

Ativan; çok fazla  kaygı problemi yaşayan  ve psikolog desteği almasına rağmen etkili sonuçlar alınamayan hastalarda kaygı düzeyini azaltarak fayda sağladığı bilinmektedir. Aynı zamanda ameliyat öncesi hastanın kaygısını azaltmaya yardımcı olsun diye de kullanılmaktadır. Kaygı problemi yaşadığınızda ve psikolog desteği ile bir sonuç alamadınız diye sadece ilacı kullanıp psikolog desteği almayı bırakmanız doğru değildir. İlaç kullanımı sırasında online psikolog desteği almaya devam etmeniz önerilmektedir. Tedavi sürecinin kısa sürmesi ve fayda sağlamak için psikiyatri ve psikolog desteğini birlikte almanız gerekmektedir.

Ativan Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın olduğu gibi Ativan da belirli yan etkilere sebep olabilmektedir. Hasta olası ciddi bir yan etkiyle karşı karşıya kaldığında acil tıbbi müdahale için en yakın hastaneye başvurabilir olası yan etkilerde ise psikiyatri uzmanı ile iletişim haline geçmelidir. Bu durumun kolaylığı için hasta online psikiyatri desteği alabilir. İlacın kullanımı ile ilgili herhangi bir kaygı yaşıyorsa bunu da destek aldığı psikoloğa anlatmalıdır. Hasta aldığı destek için online psikolog hizmetinden yaralanabilir. İlacın olası yan etkileri aşağıda verilmiştir;

 • Hasta kas zayıflığı, güçsüzlük, halsizlik, sürekli uyku hali yaşayabilir.
 • Mide bulantıları, zihin bulanıklığı, depresyon, istemli hareketlerde düzensizlik gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir.
 • Hasta orgazm azalması, iktidarsızlık, isteksizlik gibi cinsel işlev bozuklukları yaşayabilir.
 • Kan basıncında düşüklük ve hipotansiyon gelişebilmektedir.
 • Kabızlık, sarılık, kan hücreleri ve akyuvarlarda azalma olası yan etkilerdendir.
 • Baş dönmeleri, görme bozuklukları, hareket bozuklukları, aşırı sinirlilik, uyku bozuklukları, seksüel arzu uyanması, şiddetli öfke, titreme, konuşmada bozukluklar, intihar eğilimi veya teşebbüsü, düşmanlık gibi sinir sistemi ve özel duyularda yan etkilere neden olabilmektedir.
 • Solunum sistemi ve deri üzerindede belirli yan etkilere neden olabilmektedir bunlar; solunum güçlüğü, uyku halinde nefes alamama, deride oluşan reaksiyonlar ve saç dökülmeleridir.

Ativan Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Ativan unutkanlık yapar mı ?

Anksiyete bozukluğunda kullanılan bir ilaç olduğundan birçok ilaç gibi sizi unutkan biri haline getirebilmektedir.

 • Ativan yeşil reçete mi ?

Evet yeşil reçeteli bir ilaçtır ancak  doktorunuzun uygun gördüğü takdirde  kullanımına başlanır.

 • Ativan hap ne işe yarar ?

İlaç ciddi derece anksiyete bozukluklarının tedavisi için kullanılmaktadır.

 • Ativan hangi grup ilaç ?

İlaç psikiyatride sıklıkla tercih edilen benzodiazepin grubunda yer almaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap