1. Ana Sayfa
 2. Psikiyatri İlaçları

Convulex Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Convulex Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?
+ - 0

Convulex, hafif sarı veya renksiz bir şuruptur. Ambalajın içinde 1 tane 100 ml şurup şişesi ve 1 tane doz şırıngası vardır. Etken maddesi sodyum valproat’tır. Tadının güzel olması nedeniyle çocukların epilepsi türlerinin tedavisinde sıkılıkla kullanılır. Şeker çeşidi olan lycasin içerir, bu nedenle dişte çürüğe neden olmaz ve mevcut olan çürüğü kötüleştirmez.

Psikologlar, convulex reçete yazamaz ve öneremez ama psikolog desteği alıyorsanız ilaç kullandığınızı hastanın söylemesi tedavi açısından olumlu olmaktadır. İlacı kullanan hasta, tedavisine ek olarak online psikolog desteğine başvurulabilir, psikolog ile ilerleyen tedavi sürecinde ilaç daha etkili olmaktadır. Hastada oluşan yan etkide hastanın online psikiyatrist veya çok ciddi bir yan etkide yakın bir hastanın acil biriminedanışması gereklidir.

Convulex Ne İçin Kullanılır?

Convulex, etken maddesi sodyum vaproat’tır. Epilepsi nöbetlerle karakterize bir şarkıdır Epilepsi, beyinden kaslara bilgi, vücuttaki sinir yolları aracılığıyla düzgün bir şekilde iletilmediğinde ortaya çıkar. Bu ilaç beyinden gelen mesajların iletişiminde kontrol edilmesine destek olur. Tadının güzel olması nedeniyle çocukların epilepsi türlerinin tedavisinde sıkılıkla kullanılır.

Psikiyatri hastalığı türlerinde olan depresyon ve mani dönemleri ile seyreden bipolar bozukluğunun mani ve çökkünlük dönemlerinde de kullanılır.

Convulex Nasıl Kullanılır?

Psikiyatri hekiminiz size verdiği dozda convulex almalısınız. Psikiyatrist talimatlarına dikkatle uymalısınız. Talimat verilen dozu aşmayınız. İlacı düzenli ve kesinlikle doktorunuzun söylediği şekilde almaya devam etmelisiniz. Bu şekilde ilacı kullanmanız halinde ilaçtan elde edilecek en iyi verimi almanızı sağlayacaktır ve yan etki riskini en aza indirmektedir. Doktorunuzun verdiğinden fazla gün ve doz convulex almayınız. Psikiyatri hekimine sormadan aniden bırakmayınız. Hekiminiz nasıl ve ne zaman bırakacağınızı size söyleyecektir.

İlacı yemeklerle birlikte veya yemekten sonra alınız. Dozlar kişiye özgü olarak ayarlanacaktır. Bireysel dozu ayarlamak için ilacın farklı dozları ve formları bulunmaktadır. Genellikle tedavi düşük dozlarla başlamaktadır ve daha sonrasında doktor kontrolüyle doz attırılır. Günlük dozu 2 eşit parçaya bölerek alınmalıdır. Yine de epilepsi tedavisi için sodyum valproat kullanıyorsanız doktorunuz toplam dozu günde bir kere akşamları almanız tavsiye edilir.

 • Çocuklarda başlangıç dozu gün içinde 10-20 mg/kg’dır, daha sonra günde 20-30 mg/kg’a kadar doktor kontrolünde arttırılır. Özel durumlarda günde 40 mg’dan daha yüksek dozlar gerekebilir. Böyle durumlarda doktorlar tarafından laboratuvar testleri isteyebilirler.  
 • Başka epilepsi ilaçlarıyla birlikte tedavisinde ilave tedaviyse, doktorunuzun söylediği talimatları dikkatlice izlemelisiniz.
 • Yaşlılarda convulex’in farklı formları kullanılmaktadır.
 • Özel kullanım durumları; karaciğer ve böbrek yetmezliği durumlarda başlangıç olarak daha düşük dozlar verilebilir.
 • Eğer ilacın etkisini çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir düşünceniz oluşursa, doktorunuzla veya psikiyatri hekiminiz ile konuşunuz.

Convulex Faydaları?

Convulex, etken maddesi sodyum valproat’tır. İlacın şurup formu çocuklardaki epilepsi hastalığında tadının güzel olması avantajıyla fazlaca kullanılır. Yetişkinler için tablet formu da vardır. Tablet formu ise epilepsi ve bipolar hastalığın mani dönemi tedavisinde kullanılır. Bipolar bozukluğunda lityum kullanılmadığında kullanılır.  

Bu rahatsızlıklara sahip olan hastaların özellikle bipolar bozukluğu bireylerin ilaç tedavisine ek psikolog ve ya online psikolog desteği de almaları tedavide iyileşme süresini ve hızını arttırmaktadır. ilaç tek başına yeterli gelmemektedir psikiyatrist gözetiminde ve online psikolog desteğialarak tedavi sürecine başlanması hastalığın gidişatında büyük ilerlemeler göstermektedir. Hastanın tedavi süreci için psikolog ve psikiyatri uzmanları ile görüşme durumunda olmak tedavinin ilerlemesi büyük gelişme taşımaktadır.

Convulex Yan Etkileri?

Bütün ilaçlarda olduğu gibi, bu ilacın içeriğinde bulunan maddelere de duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Olası yan etkilerin çoğunluğu hafif ve orta şiddette gözükür. Genellikle yan etkiler birkaç günlük tedavi sonrasında yok olur.

Aşırı duyarlılık (kaşıntı, göğüste ağrı, solunum güçlüğü, baş dönmesi, yüzde şişkinlik), seyrek olarak ölümle sonlanabilecek derecede şiddetli karın ağrısı ve mide bulantısı, yaygın olmayan, özellikle tekrarlayan kusma şikâyetleri, bulantı, yorgunluk, karın ağrısı, iştah kaybı ve deride ve gözün beyaz kısmında sararma vb. ölümcül olabilecek karaciğer rahatsızlıkları gözükebilir. Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir ve bunlardan biri sizde görülme durumunda acil müdahale için hastaneye yatırılmanız gerekmektedir.

 • Yaygın olmayan yan etkiler, ağrı, kızarıklık, kaşıntı şeklinde belirtileri olan kan damarlarının iltihaplanması ve alerjik reaksiyonları, bilinç karışıklığı bazen halüsinasyonlar, konvülsiyonlar gözükebilir.
 • Seyrek yan etkiler, aşırı uyuşukluk, birçok doku ve organda patolojik değişiklikler, ülsere yaralara, belirgin nadir bir bağışıklık, porfiri, geri dönüşlü bir fanconi sendromu bildirilmiştir.
 • Çok seyrek, Parkinson hastalığı, hareket bozuklukları ve demans.

Yukarıda yaygın olmayan, seyrek ve çok seyrek yan etkiler çok ciddi yan etkilerdir karşılaşmanız durumunda psikiyatri servisine veya acil servise bu yan etkileri bildirmeniz gerekmektedir.

 • Yaygın; uyuşukluk, gıdıklanma ve karıncalanma, iştahta artış ve düşüş buna bağlı kilo alımı veya kilo kaybı, mide bağırsak problemleri,
 • Yaygın olmayan; ödem, baş ağrısı, tükürük artışı
 • Seyrek; adet düzensizliği, sersemlik, deride kızarıklık, düzensiz göz hareketleri.
 • Çok seyrek; erkeklerde göğüs büyümesi, sivilcelenme, depresif durum.

Convulex Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Convulex ilacını yetişkinler kullanabilir mi?

İlacın şurup formu çocuklardaki epilepsi hastalığının tedavisi için kullanılır. Yetişkinler için ilacın tablet formu da vardır.

 •  Convulex alkol ile birlikte kullanılabilir mi?

İlaç alkolle birlikte kullanıldığında içeriğindeki etken maddeler alkolün etkisi arttırmaktadır. Bu nedenle ilaç tedavisi esnasında kullanılması önerilmez.

 • Convulex Ne Kadar Süre Kullanılır?

İlacı doktorunuzun size talimat verdiği sürede kullanmalısınız.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap