İlginizi Çekebilir
online terapi
  1. Ana Sayfa
  2. Online Terapi

Online Terapi ile İlgili Merak Edilen Her Şey

Online Terapi ile İlgili Merak Edilen Her Şey
+ - 0

Online terapi ile ilgili bilgi almak isteyen ve bu konu hakkında olabildiğince çok sorunun cevabını isteyenler için, detaylı bilgi vermek istiyoruz. Günümüzde stres, kaygı, endişe ve diğer duygu durum bozuklukları ile baş edebilmek çok daha zordur. Bu süreçte gerek yüz yüze gerekse online terapilerle birlikte kişiler istedikleri desteğe erişebilmektedir. Online terapi yöntemleri sayesinde, kişilerin istedikleri uzmana ve terapistlere ulaşması mümkün olmaktadır. Tabi bu konu hakkında olabildiğince bilgi sahibi olunması ve sürecin iyi yönetilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

1.Nereden Başlanır?

Online veya da yüz yüze terapilere başlamanın ilk yolu gerekli farkındalığa erişmek olacaktır. Bu süreçte de yaşamınızı olumsuz etkilediğini düşündüğünüz durumları düşünmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Tabi her şeyden önce sorunlarınızı kabul etmeli ve bir sorununuz olması halinde uzman desteğine başvurmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bir psikologdan destek almaya karar verdiğinizde, aklınıza doğal olarak nereden başlamalıyım sorusu gelebilir. Bu noktada da ilk online terapi mi yoksa yüz yüze mi size uygun bunu belirlemeniz gerekir. Daha sonrasında ise sizlere en uygun olan uzman psikoloğu bulmak için, araştırma yapabilirsiniz. Bunun için online platformları inceleyebilir ve sizler için en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

2. Online Terapiden Verimli Sonuç Alabilir Miyim?

Psikolojik destek ve online terapilere ilişkin merak edilen en önemli konulardan biri, verimli sonuç alınıp alınamayacağıdır. Birçok kişi yüz yüze terapilerin daha sıcak bir ilişki sağlayacağını ve buna bağlı olarak da daha verimli geçeceğini düşünür. Ancak online terapilerde de aslında aynı sıcaklık ve samimiyet elde edilir. Bu terapilerde değişen tek durum, terapinin yapılma biçimidir. Bu da sonuç olarak terapistinizin sizlerle kurmuş olduğu iletişimi olumsuz etkilememektedir.

Tabi online terapilerin, yüz yüze terapilerden verim açısından eksik kalmaması sizlere de bağlıdır. Evinizde, bir psikolog kliniğindeki ortamı yaratmanız gerekir. Özellikle sessizlik ve terapistinizle rahat konuşabilme olanağına sahip olmanız çok önemlidir. Bu sayede yüz yüze terapilerde olduğu gibi rahat hissedebilir ve en iyi şekilde terapilerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

3.Paylaştığım Bilgiler Gizli Kalacak Mı?

Söz konusu online psikolog olduğunda bilgi gizliliği konusu daha fazla endişe yaratır. Bu durumda da paylaştığım bilgiler gizli kalır mı konusu gündem olur. Öncelikle terapistinizle gerçekleştirdiğiniz terapilerde, bilgi gizliliği konusunda kesinlikle endişe duymamanız gerekir. Etik kurallar gereği, başka birinin hayati tehlikesi söz konusu olmadığı sürece, paylaştığınız her şey kesinlikle gizli kalır. Online veya da yüz yüze terapi olması, bilgilerin gizliliği konusunu değiştirmez.

Sizlere destek sağlayacak olan terapistler, etik kurallar ve yasalar gereği her zaman bildiklerini gizlemekle yükümlüdür. Kısacası terapilerin kuralları aynı şekilde sanal ortamlarda da geçerlidir.

4. Terapiden Memnun Kalmazsam Ne Olacak?

Online terapiler yapılırken bu süreçte memnun kalmamanız halinde ne olacağını da merak ediyor olabilirsiniz. Herhangi bir alanda hizmet aldığınızda memnun kalma veya da kalmama durumu söz konusu olabilir. Online terapiler ve yüz yüze terapiler konusunda da bu durum söz konusudur. Yani tabi ki memnun kalmayabilirsiniz. Bu durumda ise çözüm çok basittir. Böyle bir durum olduğunda aynı platform içinde farklı danışman bulabilir veya da farklı online terapi platformu bulabilirsiniz.

Alacağınız terapiden memnun kalabilmeniz için öncelikle güvendiğiniz ve sorun yaşamayacağınız terapistler bulmaya özen göstermeniz gerekir. Ancak o zaman sorunsuz ve etkili bir terapi süreci geçirmeniz ve doğal olarak da memnun kalmanız mümkün olacaktır.

Online Terapinin Faydaları Nelerdir?

Online terapi hakkında bilgi verdikten sonra asıl önemli konuya değinmemiz gerekiyor. Online terapilerin faydaları bilindiği zaman karar verme noktasında çok daha etkili bir süreç yaşayabilirsiniz. Bu faydalar;

  • Zamandan tasarruf sağlarsınız. Özellikle terapistin ofisine gitme ve yol süreci çok zorlu ve zaman alan bir süreçtir. Online terapilerle birlikte zaman kaybı azalır.
  • Evinizin rahatlığında çok daha konforlu bir terapi süreci geçirebilirsiniz.
  • Online terapi fiyatları yüz yüze terapilerden çok daha makul seviyededir.
  •  Terapistiniz hangi şehirde olursa olsun, ona ulaşmanız ve terapi gerçekleştirmeniz mümkün olur. Sizlere lazım olan sadece bir internet bağlantısı ve terapi için gerekli cihazlardır.

Ankara online terapi desteği ile sizler de yukarıda belirttiğimiz faydalardan yararlanabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap