1. Ana Sayfa
  2. Psikiyatri İlaçları

Ozaprin Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Ozaprin Nedir? Ne İçin Kullanılır?
+ - 0

Ozaprin nedir ne için kullanılır konusu özellikle psikolojik rahatsızlıklar için ilaç kullanılması önerilen kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Ozaprin ilacı, psikotik hastalıkların tedavilerinde kullanılan, atipik antipsikotiktir. Farklı muadilleri bulunan bu ilaç, reçeteli olarak satılır. Eczanelerden alabileceğiniz ilacın 5, 10 ve 20 mg olmak üzere farklı versiyonları vardır. Ozaprin psikolojik sorunların tedavi edilmesinde kullanılan önemli ve etkili bir ilaçtır.

Ozaprin Nedir?

Ozaprin nedir sorusuna daha detaylı bilgi vermek ve ilacın nasıl kullanılması gerektiğinden bahsetmek istiyoruz. Ozaprin, etken maddesi olanzapin olan ve psikotik bozuklukların tedavisinde kullanılan, ilaçtır. Çalışma prensibine bakıldığında, haloperidol ismindeki ilaçla benzerlik olduğu görülür. Ancak yapılan çalışmalarda, şizofrenin olumsuz semptomlarının azaltılmasında çok daha etkili olduğu görülmüştür. İlacın düzenli olarak kullanılması ile birlikte ek olarak şizofrenin nüksetme riski de azaltılmaktadır. İlaç yalnızca psikiyatri uzmanları tarafından reçete edildiğinde kullanılabilmektedir.

Ozaprin Etken Maddesi

Ozaprin etken maddesi olanzapindir. Olanzapin ise şizofreni gibi psikotik bozuklukların tedavi edilmesinde etkili olan tiyenobenzodiazepin benzeri bir antipsikotiktir. Yapılan çalışmalarda olanzapinin etkin madde olarak son derece etkili ve faydalı olduğunu belirtilmektedir. Ozaprin ilacının içerisinde de bulunduğu için, Ozaprin ilacının psikotik rahatsızlıkların tedavi edilmesinde etkilidir.

Ozaprin Ne İşe Yarar?

Ozaprin ne işe yarar ve hangi psikolojik rahatsızlıkların tedavi edilmesinde kullanılır bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle Ozaprin, Atipik antipsikotiklergrubunda yer alan bir ilaçtır ve bu sayede de psikotik hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılır. Daha çok aslında psikotik bozuklukların semptomlarının iyileştirilmesi amacıyla tercih edilir. Psikolojik sorun yaşayan hastalarda ayrıca hezeyan adı verilen bazı sanrılar vardır. Bu sanrıları yaşayan ve bunlardan rahatsız olan hastalar için de yine iyileştirici etkisi bulunur.

Psikotik bozukluklara sahip olan hastalar, kendilerini çok gergin ve huzuruz hissedebilir. Bu semptomların iyileştirilme sürecinde ozaprin kullanılabilir. Özellikle manik atak döneminde olan hastalar için ilaç, yatıştırıcı etkiye sahiptir. Bu dönemde çok coşkulu ve heyecanlı hisseden hastalar, buna bağlı olarak uyku sorunları yaşar. Özellikle çok konuşma ve aşırı hareketli olma hali gözlemlenir. İlacın kullanımı ile birlikte bu semptomların azaltılması sağlanır.

Ozaprin Nasıl Kullanılır?

Ozaprin ilaç kullanımına ilişkin olarak sizlere en doğru ve net bilgileri, doktorunuz verecektir. Psikiyatrik sorunların düzeltilmesine yönelik olarak kullanılan bu ilaç, psikiyatr uzmanları tarafından reçete edilir. Doktorunuz ilacı reçete ederken, sizlere kullanılacak olan doz hakkında da bilgi verecektir. Ağız yoluyla alınan ilaç, 13 yaşından küçük olan kişilere önerilmez. İlaç hem su ile hem de kahve, meyve suyu ve süt içine karıştırılarak da tüketilebilir.

İlacın reçete edilmesi için mutlaka öncelikle bir psikiyatr uzmanı ile görüşülmesi gerekir. Bu görüşme klinik ortamında ya da online olarak gerçekleşebilir. Doktorunuz sizlerle yapmış olduğu terapiler sırasında, ilaca gereksiniminiz olduğunu tespit ettiğinde, doğru dozla ilacı sizlere reçete edecektir. Psikolog desteği aldığınızda da yine bu süreçte ayrıca psikiyatr uzmanları ile ilacı reçete edebilirsiniz.

Ozaprin Rapid’in Faydaları

Ozaprin rapid doğru ve düzenli kullanıldığında, psikotik bozukluklara sahip hastalarda çok yararlı sonuçlar sağlar. Özellikle şizofreni belirtilerinin semptomlarının iyileştirilmesinde etkilidir. Semptomlar hem pozitif hem de negatif olabilir. Bunların yanı sıra manik atak geçirilirken kullanıldığında da fayda gösterir. Hastaların bu süreçte ilaç tedavisini mutlaka psikoterapilerle desteklemesi gerekir. Böylece çok daha etkili sonuçlar elde edilebilecektir. Bu süreçte online terapi yöntemlerine başvurarak, kısa sürede yaşadığınız psikolojik sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Ozaprin Yan Etkileri Nelerdir?

Ozaprin yan etkileri incelendiğinde, temel olarak her psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda var olan yan etkilerin olduğu görülür. Genel olarak bakıldığında, zaten yan etkisi olmayan bir ilaç yoktur. Ozaprin ilaç ile ilgili olarak hekimlerin en önemli önerisi olanzapine maddesine alerjisi olan bireylerin bu ilacı kullanmaması yönündedir. Buna ek olarak ilacın kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilecek yan etkiler aşağıdaki gibidir:

  • Yaygın olarak görülen yan etkilerden biri kilo alımıdır. Buna ek olarak uyku hali olması da yine ilacın önemli yan etkileri arasında yer alır.
  • Hastalarda prolaktin düzeyinde artış gözlemlenir.
  • İlaç kullanımı ile birlikte yoğun açlık hissetme, kabızlık, huzursuzluk, titreme, güç kaybı ve ağız kuruluğu görülür.
  • Yaygın olarak yine kişinin derisinde döküntü, vücutta ödem olarak ifade edilen su birikintileri, yorgunluk, eklem ağrıları ve yüksek ateş görünür.
  • Hastalarda yaygın olarak görülmese de kekeleme, sara nöbetleri, hafıza kaybı, karın şişliği gibi sorunlar olabilir.
  • İdrar problemleri ve regl sorunları görülür.
  • Gün ışığına çıkmaya karşı aşırı hassasiyet olur.
  • Saç dökülmesi görülür.
  • Nadir olarak da kalp ritminde artış, pankreas iltihabı, uyku apnesi ve sarılık görülebilir.

Ozaprin Nasıl Bırakılır?

Psikolojik sorunların tedavisinde kullanılan ilaçların hem kullanımlarına başlanma süresi hem de bırakma süresi doktor kontrolünde olmalıdır. Bu tip ilaçların bırakılması sürecinde, özellikle bir anda ilacın bırakılması doğru değildir. Bu durumda hastalarda sıklıkla yoksunluk sendromu ortaya çıkacaktır. Ozaprin bırakma sürecinde genel olarak doktorunuza başvurmalı ve bu konuda detaylı bilgi almalısınız. Doktorunuzun yönlendirmesi ile ilacı doğru biçimde bırakabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ozaprinin cinsellik üzerinde olumlu veya olumsuz etkileri var mı?

Ozaprin, cinsellik üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkilere sahiptir. Bazı kişilerde cinsel işlev bozukluğu yaratırken, bazı kişilerde ise psikolojik sorunların tedavisini sağladığı için cinsel sorunların düzelmesini sağlar.

Ozaprin ne kadar sürede etki eder?

Ozaprin kullanımına başlandıktan ortalama 1-2 hafta içinde etki başlar. Günlük, düzenli kullanımla birlikte ilacın etkisi de aynı şekilde artış göstermektedir.

Ozaprinin etkisi ne zaman geçer?

Ozaprin etkisi, kullanılan dozla bağlantılı olarak değişiklik göstermektedir. Sağlıklı olan bireylerde, ortalama 21 ila 54 saat arasında etki süresi vardır. Sıklıkla bu etki süresi birçok hasta için 33 saattir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap