İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Psikoterapi

Psikoterapi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Psikoterapi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?
+ - 0

Psikoterapi nedir ve hangi durumlarda bu tedavi yöntemine başvurulması gerekir konusu, gün geçtikçe daha önemli hale gelmektedir. Psikoterapi, kişilerin yaşamış oldukları psikolojik sorunları aşma noktasında başvurdukları psikolojik destekleri ifade eder. Alanında uzman kişilerle birlikte gerçekleştirilen psikoterapiler sayesinde, kişinin psikolojik sorunlarla baş etme yetisi artmakta ve çok daha iyi hissetmeye başlamaktadır.

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi kişilerde duygusal ve davranışsal sorunların giderilmesine yönelik olarak, uzman kişilerle birlikte gerçekleştirilen psikolojik destek sürecidir. Kişilerin kendilerini anlaması ve üstesinden gelmekte zorluk çektikleri sıkıntıları aşması konusunda yardımcı olur. Gün içinde baş etmekte zorlandığımız birçok psikolojik sorunun alt yapısında çok basit nedenler yatabilir. Bunların keşfedilmesi ve üstesinden gelinmesi için de farkındalık kazanılması gerekir.

Psikoterapi yöntemi ile birlikte kişiler sadece yaşamış oldukları psikolojik sorunlar konusunda değil aynı zamanda kişisel gelişimlerinin desteklenmesi noktasında da yarar sağlar. Yaşantımız süresince, zaman zaman çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmamız ve bunlarla baş etme noktasında da zorluk yaşamamız son derece doğaldır. Bu süreçte alınacak olan profesyonel destek sayesinde, basit ya da ciddi psikolojik sorunların birçoğunda olumlu ilerleme sağlanır.

Psikoterapi Ne İşe Yarar?

Psikoterapi desteği kişilerin ruh hali, ruhsal durumu, düşünceleri ve duyguları konusunda farkındalık sağlar. Almış olduğunuz psikoterapi tedavileri ile birlikte aynı zamanda yaşamınızın kontrolünü elinize alabilirsiniz. Yani sizlere hayatınızı nasıl kontrol edebileceğinizi öğreten metotlar içerir. Bunlara ek olarak değişen yaşam koşulları ve durumlarla nasıl baş edebileceğiniz konusunda da sizlere destek sağlar. Sizlere bu süreçte yardımcı olan terapistler, sizleri yönlendirmekten ziyade olduğunuz gibi kabul etme yoluna gider. Bu da sizlere kendinizi daha iyi ifade etme ve daha iyi bir şekilde açılma fırsatı sizlere verecektir.

Psikoterapi Hangi Durumlarda İşe Yarar?

Psikoterapi tedavisi pek çok psikolojik hastalığın tedavisinde tercih edilir. Uygulanan terapiler sayesinde aşağıda yer alan hastalıkların tedavi edilmesi mümkün olur. Bu rahatsızlıklar;

 • Depresyon
 • Aile içi çatışmalar
 • Kaygı ve korkular
 • İlişkisel problemler
 • Ayrılık ve boşanma
 • Duygusal sorunlar
 • Kayıp ve yas
 • Kendini ifade etme konusunda güçlük
 • Öfke kontrolünde zorluk
 • İstismar
 • Özgüven sorunları
 • Cinsel sorunlar
 • Doğum sonrası depresyon
 • İnfertilite
 • İş yaşamı ile ilgili problemler
 • Akademik sorunlar

Psikoterapinin Etkileri

Psikoterapinin etkileri kişilerin kendi istekleri ile başvurdukları zaman daha fazla ortaya çıkar. Bazı durumlarda ilaç tedavisi ile birlikte uygulanır. Böyle daha etkili sonuçlar elde edilebilir. Her hastada ilaç ve psikoterapi birlikte uygulanmayabilir. Bazı hastalarda sadece psikoterapi yöntemi de yeterli olacaktır. Profesyonel bir destek almaya kendinizi hazır hissettiğiniz anda mutlaka bu alanda uzman kişilerle görüşmeniz gerekir. Yüz yüze terapi yapabilir veya da online terapi desteğine başvurabilirsiniz.

Psikiyatr uzmanları eğer kişilerin ilaç kullanmasını uygun görmüş ise psikoterapi ile birlikte ilaç kullanımı da aksatılmamalıdır. İlaç tedavisi sayesinde, ortaya çıkan psikiyatrik sorunların belirtileri hafifletilebilir. Ayrıca gerçekleştirilen psikoterapi yöntemleri de daha hızlı ve etkili sonuç verir. Bu süreçte en çok ihtiyacınız olan şey, kesinlikle alanında uzman kişilerden destek almaktır. Alanında uzman kişilerle gerçekleştireceğiniz psikoterapi uygulamaları sayesinde, pek çok psikolojik sorundan da kurtulma olanağı elde edebilirsiniz.

Psikoterapiye Ne Kadar Süre Devam Edilmeli?

Psikoterapi süresi ve seans sayısı, kişilerin yaşadıkları olumsuz durumlara bağlıdır. Hangi psikolojik sorunlara ilişkin şikayetlerle başvuruda bulunacağına ve kişinin psikoterapi sürecine ilişkin göstereceği gelişime bağlı olarak değişir. Ortalama 45 dakika kadar süren bu terapilerin haftada bir yapılması uygundur. Başlangıçta kesinlikle tedavinin ne kadar süreceğine ilişkin olarak bir süre öngörülemez. Ancak kişilerin yaşamış oldukları sorunlara ve genel durumlarına göre terapi sıklığı belirlenebilir. İlerleyen zamanlarda psikoterapilerin sıklığı da azaltılacaktır.

Ankara Psikoterapi Desteği

Ankara psikolog desteği ile birlikte kişiler istedikleri gibi psikoterapi gerçekleştirebilir. Bölgede yer alan psikolojik danışmanlık merkezleri veya da klinikleri aracılığıyla, başarılı bir biçimde psikoterapi yöntemi uygulanır. Bölgede isterseniz yüz yüze isterseniz de online olarak psikoterapi uygulanır. Ankara psikoterapi desteği almak ve çeşitli ruhsal sorunların düzeltilmesi için bizleri takip edebilir ve psikoterapi sürecine dair merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. Alacağınız destekten, maksimum fayda sağlamanızın en önemli koşullarından biri kesinlikle iyi bir uzman ve klinik tercih etmektir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap